فروش، آغاز یک تعهد | گروه بهمن

فروش، آغاز یک تعهد

  • تاريخ انتشار :
فروش، آغاز یک تعهد

هنگامی که مجبور باشید دست کم یک ساعت قبل از زمان پیش‌بینی شده، از خانه خارج شوید تا با احتساب ترافیک و معطل شدن در ایستگاه اتوبوس و مترو، به مقصد(آن هم با تأخیر) برسید، فکر خرید یک وسیله نقلیه به هر قیمت، اولین تلنگری است که در ذهنتان زده می شود. در کنار این موضوع  کسانی هستندکه داشتن خودروی جدید و مدل روز را نشانگر جایگاه اجتماعی خود می‌دانند و  از راندن خودروی با سرعت  وتجهیزات بالا لذت می‌برند از این رو شاهدیم که  تقاضای خرید خودروهای جدید با توجه به مسائلی نظیر گرانی بنزین، آلودگی هوا، کمبود پارکینگ و مصرف سوخت کمتر، اهمیت ویژه‌ای یافته است  به طوری که طی سال‌های اخیر افزایش تولید و تنوع محصولات شرکت‌های بزرگ خودروساز داخلی و سیل خریداران خودرو به صورت نقد و اقساط باعث شده تا بازار خرید خودرو داغ تر شود. در شماره‌های قبل این نشریه  درباره مراحل تولید و ساخت یک خودرو در مرکز بهمن موتور گزارش‌هایی ارائه شد، در ادامه این گزارش مراحل فروش و تحویل خودرو در گروه بهمن را تشریح می‌کنیم.

نمایندگیها نقطه آغاز خرید خودرو

شاید پیش خود تصور کنید که بعد از انتخاب نوع خودرو مورد علاقه‌تان، بهترین گزینه برای خرید آن مراجعه به نمایشگاه‌های خودرو است نمایشگاه‌هایی که همه نوع خودرو را در پشت ویترین خود به نمایش می‌گذارند. اما بهتر است بدانید امروزه نمایندگی‌های شرکت‌های خودروسازی مرسوم‌ترین راه برای عرضه و فروش خودرو به علاقه‌مندان به شمار می‌آیند، به طوری که از نمایندگی‌های هر شرکت خودروسازی به عنوان بازوی اجرایی و فروش می‌توان نام برد. شاید در گذشته برای خرید یک خودرو باید به سازمان‌های فروش خودروسازی‌ها مراجعه می‌کردیم اما طی چند سال اخیر نمایندگی‌ها در پروسه فروش خودرو، تحویل و واگذاری آن به مشتری نقش پررنگ‌تری را ایفا می‌کنند.

البته این بدان معنی نیست که سازمان‌های فروش، نمایندگی‌های خود را تنها کانال خرید خودرو بدانند بلکه جدای از نمایندگی‌ها سازمان‌های فروش هم می‌توانند به فروش خودرو اقدام کنند اما عمده فعالیت‌های فروش و تحویل خودرو از طریق نمایندگی‌ها صورت می‌گیرد، به طوری که بعد از اقدام مشتری برای تقاضای خودرو، تمام مراحل خرید از طریق نمایندگی در اختیار سازمان‌های فروش قرار می‌گیرد.

tahvil2

بعد از مراجعه متقاضی خودرو مورد نظر به نمایندگی، ثبت نام اولیه در آنجا صورت می‌گیرد و قراردادی بین خریدار و نمایندگی منعقد می‌شود و بعد از اتمام این مرحله پرونده متقاضی به سازمان فروش انتقال می‌یابد و در آنجا با تایید سازمان فروش مجدداً پرونده به نمایندگی مورد نظر ارسال و بعد از تایید مجدد به اداره مالی سازمان فروش فرستاده می‌شود تا حواله خودرو  برای مشتری صادر شود، بعد از تایید حواله خرید، کارگزار یا یکی از اعضای نمایندگی برای تحویل آن به اداره فروش مراجعه می‌کند. همچنین اگر درخواست خودرو از سوی نمایندگی شهرستان‌های صورت گرفته باشد حواله برای باربری به اداره تحویل ارسال می‌شود.

فروشی که اینترنتی است

زمانی که وب پا به عرصه حیات گذاشت شاید کمتر کسی فکر می‌کرد که به کمک دنیای مجازی بتوان همه چیز را از راه کابل‌های فیبر داد و ستد کرد. شاید اگرحالا  نیاکان‌مان زنده بودند باورشان نمی‌شد که بتوان خانه و خودرو را هم از طریق دنیای مجازی خریداری کرد. فضایی که باعث شد تا اینترنت و تجارت الکترونیک موجب برقراری فرصت‌های مادی برای شرکت‌های تجاری برای عرضه محصولاتشان شود.

گفتنی است مرکز فروش گروه بهمن نیز با راه اندازی فروش اینترنتی محصولات خود توانسته گامی در این راه بردارد. به گفته برخی از کارشناسان سازمان فروش گروه بهمن، به چند دلیل، مشتری ترجیح می‌دهدتا از طریق اینترنت خودروی خود را خریداری کند، که در این بین از  مواردی چون حذف هزینه حمل و نقل و بازدید از

tahvil3

خودرو، سرعت دسترسی به مشخصات خودرو حتی در 24 ساعت شبانه روز، حذف واسطه ها و دلالان و سرعت خرید و فروش می‌توان نام برد.شاید این‌ها دلایل محکمی است که متقاضیان  را واداشته تا در طول شبانه روز از طریق سایت فروش اینترنتی سازمان فروش تمام مشخصات خودرو را کسب کنند و یا حتی مشاوره بگیرند و سپس تنها با وارد کردن شماره کارت بانکی و یک کلیک، اقدام به خرید کنند.

به غیر از فروش اینترنتی خودرو، پیش فروش خودرو روش دیگری است که سازمان فروش گروه بهمن برای عرضه خودروهای خود به آن اقدام کرده است. البته روش پیش فروش برای محصولاتی است که هنوز وارد بازار نشده و به عنوان محصول بعدی گروه بهمن در سبد محصولات آنها جای می‌گیرد که این نوع فروش پیش از این برای دو محصول سواری مزدا 3 و مزدا 2 صورت گرفته است. به این صورت که مشتری با پرداخت یک مبلغ اولیه در این خرید شرکت و بعد از طی 6ماه تا یکسال خودرو را دریافت می‌کند. همچنین فروش نقدی- اعتباری نوع دیگری از روش فروش است که گروه بهمن برای عرضه محصولات خود آن را اجرایی می‌کند.

پایان انتظار

بعد از اینکه مراحل ساخت و تولید خودرو در خط تولید کارخانه به اتمام رسید خودروی نهایی با خارج شدن از خط تولید به کارکنان اداره تحویل سپرده می‌شود. کارکنان این قسمت  نیز خودرو را با 5 برگی تحویل می‌گیرند و بعد مشخصات 5 برگی را با پلاک سینی خودرو تطبیق می‌دهند تا مشخصات کلی از جمله رنگ، شماره شاسی، شماره موتور و ... با مشخصات پلاک سینی منطبق و هماهنگ باشند، بعد از این بازرسی است که خودرو به انباری مخصوص در مرکز بهمن موتور (یعنی انبار آکام که برای پارک خودروهای ساخته شده آماده شده است) انتقال می‌یابد. فضای وسیعی که انواع خودروهای تولید شده گروه بهمن با چینشی خاص و براساس ستون و ردیف در کنار هم جا می‌گیرند. البته ممکن است این خودروها برای مدت زمان 2روز تا 3 ماه مهمان این انبار باشند. طبق سیستم عرضه خودرو اداره فروش گروه بهمن، خودروها براساس زمان ساخت و تولید به مشتری تحویل داده می‌شوند و خودروهایی که به تازگی تولید شده‌اند جایگزین خودروهای قبلی می‌شوند و این سیستم به صورت گردشی ادامه می‌یابد به عبارتی هر چه از مدت زمان تولید خودرو گذشته باشد فروش و تحویل آنها در اولویت قرار می‌گیرد.

بعد از اینکه حواله خرید خودرو از طریق سازمان فروش به نمایندگی‌ها یا متقاضیان خودرو مورد نظر تحویل داده شد، آنها نیز می‌توانند برای دریافت خودرو، با اداره تحویل تماس بگیرند و بعد از72  ساعت به اداره تحویل مراجعه کنند. کارکنان اداره تحویل نیز بعد از مطلع شدن، خودروی مورد نظر را از انبار آکام به اداره تحویل منتقل می‌کنند تا به قسمت PDI (بازرسی) برده شود. گفتنی است قبل از چک آپ و بازرسی، خودروی تحویل گرفته شده از انبار برای شستشو به کارواشی که در محوطه حیاط اداره تحویل قرار دارد هدایت و بعد از آن نیز برای سوخت گیری به پمپ بنزین مخصوص خودروهای اداره تحویل منتقل می‌شود. بعد از طی این مراحل، نوبت به بازرسی و چک آپ کامل بدنه و تنظیم  موتورخودرو  می‌رسد، کارکنان این بخش بعد از بازرسی و اطمینان کامل از سلامت خودرو، خودرو را به قسمت مخصوص استقرار خودروها (که فضای وسیعی در پشت ساختمان اداره تحویل برای آن  در نظر گرفته شده است) منتقل می‌کنند. در این فضا که گنجایش تقریبی1500 دستگاه انواع خودرو را دارد خودروها با نظم خاصی در کنار هم چیده شده‌اند.

اداره تحویل بهمن موتور

اداره تحویل گروه بهمن ساختمان شیشه‌ای دو طبقه‌ای است که طبقه اول آن برای پذیرش حواله مشتری، انجام امور اداری و شرایط آپشن کردن خودرو در نظر گرفته شده است و طبقه دوم آن نیز یک سالن مبله و دلباز و مجهز به تلویزیون است برای کسانی که بعد از یک انتظار کوتاه در آن، خودروی مورد علاقه خود را تحویل می‌گیرند. گفتنی است در این قسمت امکاناتی فراهم شده تا مراجعین با صرف چای و نسکافه یا شیرینی و شکلات از خود پذیرایی کنند.

گفتنی است در این مرکز به طور میانگین روزانه100 تا180دستگاه خودرو برای تحویل به مشتریان آماده می‌شود.

همچنین بازدید از نمایشگاه انواع خودرو تولید مرکز بهمن موتور بخش دیگری است که متقاضیان خودرو می‌توانند در زمان سپری شدن مراحل تحویل خودرو، از آن دیدن و اطلاعات لازم و ضروری را از کارشناسان این قسمت کسب کنند.

لازم است بدانید که اداره تحویل شرکت‌های خودروسازی برای جلب رضایت بیشتر مشتریان خود یک سری لوازم جانبی هم  برای آنها در نظر می‌گیرند که همزمان با تحویل خودرو به مشتریان به آنها سپرده می‌شود. اداره تحویل گروه بهمن نیز برای این منظور لوازمی چون کیف ابزار، بوکسل بند مزدا 3، فندک، لیوان، کف پایی و... در نظر گرفته است.

بهتر است بدانید خودرو همیشه به صورت مستقیم به مشتری تحویل داده نمی‌شود بلکه بیشتر مواقع کارکنان نمایندگی‌ها برای تحویل خودرو به اداره تحویل مراجعه می‌کنند تا خودرو مشتریان خود را به نمایندگی منتقل کنند البته گاهی اوقات خریداران می‌توانند به اتفاق کارکنان نمایندگی برای تحویل خودروی خود به این مرکز مراجعه کنند.

امور مشتریان پاسخ میدهد

همانطور که می‌دانیم رضایت مشتری یکی از اهداف اصلی تولید کنندگان صنعتی به ویژه خودروسازی‌ها محسوب می‌شود از این رو شناسائی و ایجاد شاخص‌هایی برای اندازه گیری رضایت مشتریان و جمع‌آوری اطلاعات مربوطه به اصلی ضروری و اجتناب ناپذیر تبدیل شده است.

گروه بهمن نیز با راه اندازی بخشی با عنوان امور مشتریان در سازمان فروش توانسته تا حدودی در پیشبرد اهداف و پاسخگویی به نیازهای متقاضیان محصولات گروه‌بهمن گام‌های موثری بردارد. این مرکز که از اسفند ماه سال گذشته شروع به فعالیت کرده است برای پاسخگویی به متقاضیان، درخواست‌ها و جلب رضایت آنها شکل گرفته است.

tahvil4

این مرکز که با فعالیت چند کارشناس زبده و مطلع به امور مربوط به مراحل فروش، شرایط و نحوه رسیدگی به کارهای ثبت نام اولیه متقاضیان خودرو و برخی کارهای پیگیری و ... اداره می شود توانسته طی این مدت فعالیت کوتاه در راستای بهبود و بازنگری برای اصلاح برخی از امور این سازمان کارگشا باشد. جالب است بدانید کارشناسانی که در این قسمت فعالیت می‌کنند قادرند به بسیاری از سوالات مشتریان پاسخ درست و راهگشایی ارائه دهند.

شرایط و مدارک لازم برای درخواست سند المثنی، تحویل سند، اطلاعات فروش و شرایط و دستورالعمل‌های پیش فاکتور و برخی امور دیگر که بعد از خرید خودرو یک متقاضی باید پیگیر آن باشد از جمله سوالاتی است که در این مرکز به آنها پاسخ داده می‌شود. همچنین قرار است تا در آینده نزدیک این قسمت به سیستم تلفن گویا بهمن مجهز شود تا مشتری برای دریافت اطلاعاتی همچون آدرس نمایندگی‌ها، شرایط فروش، تعداد نمایندگی و... به صورت خودکار و در هر موقع از شبانه روز و بدون محدودیت زمانی به آن دسترسی داشته باشد.

گزارش: زینب صباغی / ماهنامه پیام بهمن - شماره 87