همه چیز درباره مزدا 6 مدل 2014 | گروه بهمن

همه چیز درباره مزدا 6 مدل 2014

  • تاريخ انتشار :
همه چیز درباره مزدا 6 مدل 2014

کارخانه خودروسازی مزدا اولین رونمایی مزدا6 را در نمایشگاه اتومبیل مسکو جشن گرفت.

این محصول دومین نسل از خودروی محبوب مزدا6 است که اکنون مجهز به تکنولوژی اسکای-اکتیو (SkyActiv) شده است و در طراحی آن از زبان طراحی جدید مزدا یعنی همان روح حرکت (KODO) استفاده شده است.

علاوه براین مزدا6 جدید کیفیت بالای رانندگی، ایمنی فوق‌العاده و عملکرد زیست محیطی بالایی را به خریداران خود عرضه خواهد کرد که مورد اخیر از تکنولوژی‌هایی جهت بهبود مصرف سوخت و اقتصادی‌تر شدن خودرو سود جسته است. اولین تکنولوژی، استفاده از سیستم i-Stop است که به نحوی باعث مکث خودرو به‌جای توقف کامل پیشرانه در توقف‌ها می‌شود و در نوع خود تکنولوژی جالب‌توجه و مهمی در جهت مصرف سوخت کمتر در ابتدای حرکت محسوب می‌شود، دومین تکنولوژی مورد استفاده در مزدا6 جدید، i-ELOOP (سیستم بازیابی نیروی ترمز) نام دارد که وظیفه آن ذخیره انرژی حاصل از ترمز است و در زمان کاهش شتاب توسط راننده، به شارژ خازن‌های تعبیه شده می‌پردازد.

مزدا6 پیام‌آور ابداعات مزدا

هردو مشخصه مزدا6 جدید یعنی استفاده از تکنولوژی پیشرفته SkyActiv و زبان طراحی KODO این خودرو را در سطحی بالاتر از نسل قبل قرار می‌دهند، محصول تازه کارخانه مزدا از یک چارچوب قوی و بزرگ به همراه استایل عریض و کوتاه بهره‌مند است که نویدبخش پایداری و انتقال بهتر قدرت است. در کنار این موارد دیدن و راندن این خودرو حسی آمیخته از انرژی، حرکت، کیفیت و لوکس بودن خودرو را القا می‌کند که بخشی از آن از خواص زبان طراحی KODO است. جلوپنجره بزرگ خودرو که خطوط تشکیل دهنده آن ریشه در خط شانه خودرو دارند در همراهی با طراحی برجسته دماغه و شکل کلی خودرو، میل قوی آن را به حرکت بیان می‌کند.

برای اولین بار استفاده از چراغ‌های راهنما از نوع LED در مزدا6 مشاهده می‌شود که در کنار حلقه‌های نورانی لومینسنس (دارای قدرت بازتاب نور پس از قطع منبع نوری) در اطراف چراغ اصلی زیبایی وصف ناپذیری به چهره مزدا6 بخشیده‌اند، همچنین مزدا با معرفی این محصول خود، رنگ جدید قابل سفارش برای محصولاتش را هم عرضه کرده که «روح سرخ» نام دارد و طی فرآیند ویژه‌ای تولید می‌شود که همه موارد ذکر شده نشان از وجود نوآوری‌های بی‌شمار در نسل دوم مزدا6 دارد.

درون کابین نیز همانند بیرون خودرو احساس لوکس بودن را منتقل می‌کند و قسمت نشانگرهای سرعت و دورموتور به صورت سه بخش متقارن و اسپرت در بالای فرمان قرار گرفته‌اند که هرکسی را به رانندگی تشویق می‌کنند. فاصله 2830 میلی‌متری محور چرخ‌های خودرو 105 میلی متر نسبت به نسل قبل افزایش داشته‌اند که به معنی افزایش فضا و جاداری بیشتر در هردوقسمت عقب و جلوی خودرو است و باعث شده تا چرخ‌های 19 اینچی مزدا6 به راحتی در زیر بدنه‌ای بزرگ جای بگیرند تا پایداری بیشتر آن را تضمین کنند.

پیشرانه و سیستم تعلیق

سیستم تعلیق از نوع مک فرسون مستقل در جلو و چند اتصالی در عقب است که درکنار شاسی پیشرفته SkyActiv، هندلینگ مناسبی را در سرعت‌های کم تا متوسط و پایداری برجسته‌ای در رانندگی با سرعت‌های بالا به ارمغان آورده است. پیشرانه 2 لیتری SkyActiv-G (علامت اختصاری G نشان‌دهنده پیشرانه بنزینی در سری SkyActiv است) گشتاور بالاتری را در دورهای پایین‌تر پیشرانه تولید می‌کند که منجر به سواری لذت بخش و مصرف کمتر سوخت می‌شود. بیشینه گشتاور این پیشرانه برابر با 210 نیوتن بر متر است که در دورموتور 4000 دور در دقیقه بدست می‌آید و بیشترین توان خروجی آن 150 اسب بخار بوده که در دورمتور 6000 دور در دقیقه حاصل می‌شود. به جز پیشرانه‌ای که شرح مشخصات آن رفت، یک نمونه 2.5 لیتری SkyActiv-G نیز قابل سفارش است که حداکثر گشتاوری برابر با 256 نیوتن برمتر (در دورموتور 3250 دوردردقیقه) و توان 192 اسب بخار (در دور موتور5700) دارا است.

مزدا6 ایمن از هر نظر

سازنده لیست بلند بالایی از تجهیزات و تکنولوژی‌های ایمنی را برای این محصول جدید در نظر گرفته است که برخی از آن‌ها به این شرح است: سیستم نظارت بر عقب خودرو (RVM)، چراغ‌های جلوی منطبق شونده (AFS)، سیستم پشتیبانی ترمز هوشمند برای رانندگی در سطح شهر (SCBS)، سیستم کنترل هوشمند نوربالای چراغ‌ها (HBC)، سیستم کمک به حرکت در سطوح شیب‌دار (HLA)، سیگنال توقف اضطراری (ESS) و سیستم هشدار دهنده خروج از خطوط جاده (LDWS).

منبع: پرشین خودرو