گـروه بهمـن دست پُـر آمد | گروه بهمن

گـروه بهمـن دست پُـر آمد

  • تاريخ انتشار : شنبه 4 شهریور 1391
گـروه بهمـن دست پُـر آمد

ماهنامه پیام بهمن شماره 97 / مینا صباغی

گروه بهمن 12 تیر ماه، 8 محصول جديد خود را در شرکت بهمن موتور معرفي كرد. در اين مراسم كه مديرعامل گروه بهمن به همراه تني چند از مديران عامل شركت‌هاي زيرمجموعه گروه بهمن، سهامداران عمده اين شركت و خبرنگاران حضور داشتند از كشنده J6، كاميون FVR، كاميونت NP، وانت كاپرا تك‌كابين، خودرو سواري B50، مزدا3 جديد با موتور 1600، يك خودروي SUV بر روي پلت‌فرم كاپرا و يك وانت كوچك رونمايي شد. در ميان محصولات جديد گروه بهمن، حضور كشنده J6 شركت FAW بيشتر از بقيه توجه‌ها را به خود جلب كرده بود.

محمدرضا سروش مديرعامل گروه بهمن در حاشيه مراسم رونمايى از جديدترين محصولات گروه بهمن كه با حضور سهامداران اين شركت برگزار شد،پروژه اصلى گروه بهمن را در سال جارى توليد وانت ايسوزو عنوان كرد و گفت: بر اساس قرار داد، پروژه وانت ايسوزو با حدود ۵۰ درصد ساخت داخل اجرايى خواهد شد كه اميد مى رود تا پايان سال جارى اين پروژه عملياتى و توليد اين وانت آغاز شود. وى افزود: اين وانت در مدل هاى تك كابين، دو كابين، تك ديفرانسيل، دو ديفرانسيل، بنزينى و گازوئيلى عرضه خواهد شد كه در واقع تبديل به پلت فرمى پايه براى توليد كليه وانت هاى توليدى در گروه بهمن خواهد بود. وى در خصوص محصولات جديد شركت بهمن موتور در سال جارى گفت: در سال جارى شركت بهمن موتور دو محصول سوارى جديد مزدا ۳ با موتور ۱۶۰۰ سى سى و سوارى B50 FAW را به بازارعرضه مى كند. مزدا ۳ با موتور ۱۶۰۰ سىسى كاملا شبيه مزدا ۳ موجود در بازار با موتور ۲۰۰۰ است با اين تفاوت كه موتور آن ۱۶۰۰سى سى و گيربكس آن دنده اى است، قيمت آن نيز پايين تر و با حدود ۴۰ تا ۴۵ ميليون تومان عرضه خواهد شد. وى در خصوصB50 ،FAW گفت: اين محصول كه موتورآن تحت ليسانس فولكس واگن و گيربكس آن ژاپنى است از محصولات شركت FAW است كه جزء شركت هاى بزرگ چينى است و سهم بسيار خوبى از بازار چين را در اختيار دارد. وى قيمت اين محصول را در حدود ۳۰ تا ۳۵ ميليون تومان در شرايط تثبيت نرخ ارز اعلام كرد و گفت: اين دو محصول تا مهرماه به بازار مىآيند و برنامه گروه بهمن در خصوص ميزان عرضه سوارى B50 در سال جارى حدود ۵ هزار دستگاه است كه اين ميزان نيز بستگى به شرايط بازار و تامين آن دارد. وى همچنين به ديگر محصولات جديد گروه بهمن در سال جارى اشاره كرد و گفت: وانت تك كابين ايسوزو، مينى ون چانگهه، وانت دوكابين ايسوزو دو ديفرانسيل، مينى تراك تك كابين چانگهه، وانت تك كابين كاپرا، كشنده J6 و خودروى SUV لند مارك از ديگر محصولات جديد گروه بهمن در سال جارى است كه بزودى به بازار عرضه خواهد شد. وى در خصوص تاثير تحريم ها بر روابط اين گروه با شركاى خارجى گفت: تاكنون گروه بهمن هيچ گونه مشكلى با شركاى خارجى خود و شركت هاى مزدا و ايسوزو نداشته است.وى در ادامه از تحقق ۹۰ در صد از برنامه هاى گروه بهمن در سه ماهه اول امسال خبر داد و گفت: مشكل كمبود قطعات مزدا نيز كه اخيرا باعث كاهش عرضه اين محصول به بازار شده بود برطرف شده و به زودى محموله جديدى از قطعات وارد كشور مى شود كه نتيجه آن افزايش عرضه مزدا به بازار است.سروش در ادامه با اشاره به برنامه افزايش توليد گروه بهمن در سال جارى نسبت به سال گذشته گفت: به جهت تمهيداتى كه به لحاظ تامين قطعات CKD صورت گرفته است قطعا تا پايان سال مشكلى از لحاظ توليد درگروه بهمن ايجاد نخواهد شد.

همکاری گروه بهمن با شرکت مزدا با قوت ادامه دارد

مديرعامل گروه بهمن بيان كرد: شركت بهمن در حال جابه‌جايي از مزدا به FAW نيست. وي ادامه داد: همكاري‌هاي گروه خودروسازي بهمن با شركت مزدا با قوت ادامه دارد و هيچ خللي در اين همكاري‌ها ايجاد نشده است.

مديرعامل گروه بهمن افزود: همكاري شركت بهمن با FAW چيني در راستاي ايجاد تنوع در محصولات اين شركت است. وي در پاسخ به اين سوال كه چرا براي ايجاد تنوع در محصول به سراغ خودروسازان چيني رفتيد، گفت: اگر نگاهي به بازار خودروي كشور بيندازيد، متوجه مي‌شويد كه بازار خودروي كشور به خودروهاي كم‌قيمت تمايل دارد و بيش از 75 درصد بازار خودروي كشور را خودروهاي زير 15 ميليون تومان تشكيل مي‌دهند بنابراين با توجه به اينكه بازار خودروي كشور تمايل به خودروي باكيفيت و ارزان‌قيمت دارد اين همكاري با چيني‌ها آغاز شده است. مديرعامل گروه بهمن تصريح كرد: دليل ديگري هم كه مي‌توان براي انتخاب اين خودروساز چيني ذكر كرد اين است كه اگر محدوديتي براي همكاري با شركت ژاپني ايجاد شد در كار شركت خدشه‌اي وارد نشود. وي درباره بحث داخلي‌سازي اين محصولات گفت: در خصوص خودروي سواري و هم كشنده قراردادهاي بلندمدتي با خودروساز چيني بسته شده است. در مورد خودروي سواري در حال حاضر بحث‌هاي مربوط به ساخت داخل آن در حال نهايي شدن است.

سروش تاكيد كرد: توليد اين محصول با درصد ساخت داخلی بالايي ادامه پيدا خواهد كرد زيرا بخش عمده‌اي از قطعات اين محصول، اين قابليت را دارند كه در داخل كشور توليد شوند. وي در مورد وانت‌هاي ايسوزو گفت: اين محصول طبق توافقي كه با شركت ايسوزو انجام گرفته قرار است 50 درصد داخلي‌سازي داشته باشد.

وى همچنين در خصوص همكارى گروه بهمن يا شركت سيبا موتور گفت: خط توليد اين محصول جديد با همكارى گروه بهمن و شركت تراكتورسازى در تبريز عملياتى خواهد شد در اين پروژه تلاش شده است تا از پتانسيل هاى دو گروه در ايجاد اين شركت استفاده شود.وى تصريح كرد: در راستاى اصلاح ساختار محصولات شركت تراكتورسازى، شركت مشتركى با همكارى گروه بهمن و تراكتورسازى ايجاد شد. وى ۵۱ درصد از سهام اين شركت را متعلق به گروه بهمن عنوان كرد و گفت: هم اكنون ۴۹ درصد از سهام اين شركت نيز متعلق به شركت تراكتورسازى تبريز است.

در ادامه میرحکیم حسینی، مديرعامل شركت بهمن ديزل از ساخت و عرضه محصول جديد بهمن ديزل ظرف يك سال آينده خبر داد و گفت: شركت بهمن ديزل در راستاى كم اثر نمودن تحريم ها، در آينده نزديك محصول جديدى توليد و به بازار عرضه خواهدکرد. ميرحكيم حسينى افزود: اين محصول نوعى كاميونت ۶ تن با مشاركت متخصصان داخلى و خارجى است كه تا كنون بخشى از ساخت اين پروژه آغاز شده است. وى تصريح كرد: در حال حاضر موتور و سيستم قدرت اين محصول انتخاب شده است به طورى كه بنا برقرار داد در نظر است تا بالاى ۵۰ درصد از اين محصول از طريق منابع داخلى تامين و در داخل ساخته شود. وى زمان عرضه اين كاميونت را، اواسط سال ۹۲ اعلام كرد و گفت: با عرضه اين محصول به بازار ضمن اينكه قيمت اين نوع محصول در بازار كاهش خواهد يافت. اين محصول در مقايسه با محصول ۶ تن شركت كه حدود ۴۷ ميليون تومان است، حداقل ۱۵ ميليون تومان كاهش قيمت خواهد داشت. وى در ادامه به عرضه ۳ محصول جديد بهمن ديزل در سال جارى پرداخت و گفت: شركت بهمن ديزل در سال جارى محصول جديد كاميون ۱۸ تن FVR كه ساخت شركت ايسوزو بوده و داراى استادارد يورو ۴ و ايربگ است را به بازار عرضه مىكند كه به نظر مىرسد با عرضه آن، اين محصول از جايگاه خوبى در بازار برخوردار شود.مدير عامل بهمن ديزل افزود: در حال حاضرسرى اول CKD اين خودرو وارد و يك تعداد نيز مونتاژ شده است كه در آينده نزديك به محض رفع مشكل شماره گذارى، به بازار عرضه خواهد شد. ميرحكيم حسينى حدود قيمتى اين محصول را ۱۳۵ ميلیون تومان عنوان كرد و گفت: به نظر مىرسد اين محصول در مقايسه با محصولات مشابه از شرايط قيمت خوبى در بازار برخوردار باشد.وى همچنين ميزان توليد اين محصول را بين ۵۰۰ تا هزار دستگاه در سال عنوان كرد و اظهار داشت: در حال حاضر حدود ۱۰۰ دستگاه از اين محصول وارد شده و در صورت عدم ايجاد مشكل در گشايش اعتبار، تعداد باقى مانده از اين محصولات نيز بر اساس برنامه وارد و عرضه خواهد شد. وى دو محصول ديگر اين شركت را كاميونت ۶ و ۸ تن ذكر كرد و گفت: اين محصولات جديد جايگزين كاميونت هاى فعلى خواهد شد كه ۶ تن  و مدل 700 P عرضه خواهد شد و ۸ تن نيز با نام PHD-700 است كه اقدامات اوليه و گشايش اعتبار براى خريد و ورود اين محصولات انجام شده و اولين سرى از CKD اين محصولات وارد شده است و ظرف سه ماهه سوم و چهارم امسال به بازارعرضه خواهند شد. وى گفت: اين دو كاميونت استاندارد يورو ۴ را پاس کرده و قدرت موتور آنها نيز در مقايسه با محصولات قبلى، حدود ۲۵ اسب بخار افزايش دارد.

كشنده J6، خاطره بد كشندههاي چيني در كشور را از بين ميبرد

مهندس حسين خضري، مديرعامل سيباموتور، درباره همكاري گروه بهمن و تراكتورسازي تبريز براي توليد كشنده J6 اظهار داشت: مجموعه تراكتورسازي تبريز و گروه بهمن، دو مجموعه قدرتمند در حوزه اقتصاد صنعت كشور هستند و باتوجه به اشتراك‌هایي كه بين دو گروه تراكتورسازي و گروه بهمن وجود داشت   و باتوجه به ابراز تمايل سهامداران دو شركت براي همكاري‌هاي في‌مابين، قرار شد تا دو شركت تراكتورسازي و گروه بهمن از ظرفيت‌هاي خالي هم استفاده كنند. وي تاكيد كرد: استفاده از ظرفيت‌هاي خالي دو شركت با حداقل هزينه و سرمايه‌گذاري باعث افزايش راندمان كاري در شركت مي‌شود.

مديرعامل سيباموتور با اشاره به كشنده j6 ادامه داد: كشنده J6، داراي سيستم ترمز از شركت بابكو آلمان است و تمام سيستم‌هاي ايمني اين خودرو از كيفيت بالايي برخوردار است، بنابراين شركت سیبا موتور اين نويد را به مصرف‌كنندگان مي‌دهد كه با اين كشنده، تجارب قبلي را نخواهند داشت.

مهندس خضري با تاكيد بر اينكه اين كشنده مشكلي براي شماره‌گذاري ندارد گفت: استاندارد اين خودرو در حال حاضر يورو3 است و به راحتي قابليت ارتقا به يورو4 را هم دارد.

وي با تاكيد دوباره درباره اينكه اين كشنده از كيفيت بالايي برخوردار است گفت: سيستم گيربكس و ساير قسمت‌هاي مهم اين خودرو آلماني است و به راحتي توانسته مراحل استاندارد براي اخذ پلاك را طي كند.

مهندس خضري درباره داخلي‌سازي كشنده J6، گفت: برنامه داخلي‌سازي اين كشنده در دست مطالعه است و قطعات ريز اين كشنده توسط ساپ‌لايرهاي ما در حال بررسي است كه بتوانند اين قطعات را در داخل توليد كنند. در فاز اول شركت شاسي‌ساز از شركت‌هاي زيرمجموعه گروه بهمن در حال مطالعه است تا شاسي اين كشنده‌ را در داخل كشور توليد كنند.

تولید سواري B50 در کنار سواری مزدا

همچنین مهندس حميد داوودزاده، مديرعامل شركت بهمن موتور اظهار داشت: گروه خودروسازي FAW، جز پنج شركت بزرگ خودروسازي چين است. اين خودروساز با تويوتا، جي.ام، فولكس واگن و مزدا در چين همكاري دارد. وي با اشاره به سواري B50 ادامه داد: اين خودروي سواري داراي موتور 1600سی سی است. اين خورو تيپ ترونيك است و هنوز شركتي در چين خودروي تيپ ترونيك ارائه نداده است. گيربكس اين خودرو ساخت كارخانه آيزن ژاپن است و شركت تويوتا هم از همين شركت گيربكس تهيه مي‌كند همچنین موتور اين خودرو تحت ليسانس كارخانه فولكس واگن آلمان ساخته مي‌شود. اين خودرو داراي ترمز ABS است و 4 ايربگ دارد. همچنین روي آن سیستم كروز كنترل و سنسور دنده عقب نصب شده است. مهندس داوودزاده تصريح كرد: اين خودرو از مهرماه در ايران تولید مي‌شود و در فاز اول شركت در دارد تا 25 درصد از قطعات را داخلي‌سازي كند.

وي توضيح داد: پيش‌بيني شركت براي اين خودرو در سال اول، 2000 دستگاه است و اميدوارم كه بتوانيم بيش از اين پيش‌بيني، اين خودرو را وارد بازار كنيم.

همچنین سعید موحدی معاون اقتصادی و برنامه ریزی گروه بهمن در این برنامه به تشریح استراتژیهای عمده گروه اشاره کرد و گفت: عمده  سرمایه گذاری  گروه بهمن در صنعت خودرو شامل دو شرکت بهمن موتور و بهمن دیزل است که در راستای دستیابی به رهبری بخش تجاری بازار، انواع خودروهای سبک و سنگین را به تولید می رسانند این درحالی است که ساختار پرتفوی سود گروه تا سال 89 بیانگر جایگاه 85 در صد سود صنعت خودرو و بازار اولیه است.

به گفته موحدی طبق برنامه ریزی و سیاستهای اتخاذ شده در سال 90،  گروه بهمن به این نتیجه دست یافت که برای پایداری در سود باید سرمایه گذاری در سایر بخش ها را نیز افزایش دهد.

موحدی به تبیین استراتژیهای گروه جهت دستیابی  به سودی پایدار طی یک برنامه 4 ساله پرداخت و گفت: طبق این برنامه قرار است تا 4 سال آینده سرمایه گذاری در سایر حوزه های جذاب افزایش یابد به طوری که این سرمایه گذاری در بخش خودرو  20 درصد ، معادن و فلزات 25 درصد، واسطه گری و مالی 30 درصد، ارتباطات و اطلاعات 5 درصد و حوزه نفت و انرژی 20 درصد را در برگیرد.

معاون اقتصادی و برنامه ریزی گروه از کسب چند بلوک سهام برخی از شرکتهای مهم خبر داد و گفت: بعد از کسب 5 درصد از سهام بانک تجارت  که در اختیار یکی از شرکتهای زیر مجموعه  گروه بهمن قرار گرفته است،  حدود 8 درصد سهام توسعه معادن روی  ،حدود 4 درصد سهام رایان سایپا، بیش از 3 درصد سهام شرکت نفت و گاز پارسیان و 6/5 درصد سهام ملی مس را هم باید از دیگر بلوک های در اختیار گروه بهمن دانست.

در ضمن وی در پایان نگاهی به چشم انداز  برنامه توسعه کشور(تا سال 1404)  داشت و گفت: گروه بهمن برای دستیابی به اهداف خود در نظر دارد تا به عنوان یک هلدینگ پیشرو  ضمن برخورداری از بالاترین بازدهی سرمایه، جزء 10 شرکت برتر کشور از لحاظ گردش مالی نیز قرار گیرد.